Alžbeta Žďárová

Pracovnice ve výpůjčním protokolu

 Narodila se na Slovensku, kde také vystudovala gymnasium a dvouleté nadstavbové studium na Střední ekonomické škole, obor informatika. Ve své pracovní kariéře vystřídala několik profesí. V Pezinku v psychiatrické léčebně pracovala v administrativě, kde také zpracovávala chorobopisy do automatizovaného systému, v bratislavském Slovnaftu ve výpočetním středisku. Od roku 1987 žije trvale v České republice, kde pracovala nejprve jako knihovnice v Ústavu stavebních informací a poté ve Videotonu Praha a.s. a v DDM Buďánka. V současné době je pracovnicí ve výpůjčním protokolu v Ústavu vědeckých informací 2. lékařské fakulty a fakultní nemocnice v Motole.. Mluví maďarsky, slovensky a pasivně anglicky.

 

 

 

1. Jak dlouho pracujete v ÚVI?

Teď jste mě zaskočila. Jestli se nepletu, tak 15. rokem.

2. Co přesně Vaše práce obnáší?

Především půjčuji knihy, jak pro studenty, tak pro zaměstnance. Vyhledávám žádané knihy, pomocí našeho katalogu a pokud nejsou zrovna u nás v knihovně, mohu je dohledat i v jiných knihovnách Univerzity Karlovy. Každý týden rozesílám vygenerované upomínky e-mailem. V průběhu roku vystavuji průkazy pro zaměstnance. Sleduji specifické knihy a grantové výpůjčky dlouhodobě zapůjčené, většinou lékařům , které jsou vypůjčené na 2 roky. Doba vypůjčení se dá prodloužit. Také vydávám objednané odborné časopisy jak pro pracoviště fakulty, tak nemocnice Motol.

3. Jak často obnovujete nabízenou literaturu?

Každé léto vyřazujeme starší literaturu a nakupujeme pro studenty nové odborné knihy. Některé vyřazené knihy nabízíme k rozebrání studentům a jiné zase knihovnám. Vyřazená literatura slouží i nadále a takto je to také dané zákonem.

4. Zavzpomínejte. Knihovnický systém v době, kdy jste do ÚVI nastoupila a systém v současné době. Změnilo se něco?

Ano, určitě. Došlo tady k velkému pokroku. V začátcích jsme tady měli knihovnický katalog

ISIS, poté Tinlib, který vystřídal opravdu vyspělý knihovnický systém Aleph, ten již umožňuje návštěvníkům spravovat čtenářské konto, ve kterém si prodlužují výpůjčky či rezervují publikace.

5. Myslíte si, že tento knihovnický systém je stejně kvalitní jako v jiných vyspělých zemích ve světě?

Musím se přiznat, že jsem navštívila jen univerzitní knihovny u nás. Ale troufám si říct, že zrovna program Aleph, který používáme, je velmi pokrokový a tím i oblíbený jinde ve světě.

6. Navštěvujete knihovny i ve svém soukromém životě?

Ani ne, raději si knihy kupuji. I když mám průkazku do městské knihovny, ale tu jsem navštěvovala hlavně v době , kdy jsem si dělala knihovnický kurz.

7. Kdy to bylo?

V loňském roce. Neměla jsem knihovnické vzdělání, tak jsem absolvovala desetiměsíční kurz.

8. Co říkáte dnešní době, ve které se čím dál častěji mluví o digitalizaci knihoven a nástupu e-knih?

Jdu s dobou, je mi to sympatické. Ale na druhou stranu si myslím, že je to dobré jen do momentu, kdy má člověk volbu obojího. Já osobně dávám přednost stále číst knihy tištěné na papíře a ne sedět u počítače. Ten pocit, kdy si člověk sáhne po knize kdykoliv a kdekoliv zrovna potřebuje, je nenahraditelný.

9. Jací jsou studenti medicíny jako uživatelé knihovny?

Z mého pohledu, jako uživatelé výpůjčních služeb, jsou samozřejmě studenti z hlediska včasného vrácení vypůjčených učebnic pořádní i nepořádní. Samozřejmě jejich mladý věk, jejich nadšení a veselost se často přenese i na nás. „Nabíjí nás“ úsměvem, nebo jen jejich mladistvou energií, hlavně po zářijových zkouškách a po prázdninách, kdy se vrací z dalekých cest. V dnešní době mají neuvěřitelné možnosti cestování, ať již na stáž anebo soukromě.

10. Myslíte, že jsou s Vašimi službami studenti spokojeni?

Netroufám si odpovědět za ně, ale my se snažíme jim vyhovět. Od 4. ročníku je bloková výuka a hlavně pro 6. ročník je někdy problém vypůjčenou doporučenou a povinnou literaturu prodloužit, protože knihy jsou rezervovány. V poslední době je nejžádanějším přáním studentů, aby se prodloužila výpůjční lhůta ze dvou týdnů až na jeden měsíc.

11. Vaše zájmy?

Od všeho trochu, také podle možností. Z kultury divadlo, koncerty, hudbu. Ze sportu, jógu, tanec, lyžováni, jízdu na kole. Také ráda fotografuji a cestuji.

-IK-

Alžbeta Žďárová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.