Novinky Open Science na UK

 

Open science podmínky ve Specifickém vysokoškolském výzkumu 

Smlouva o poskytnutí podpory na projekty financované v rámci SVV nyní nově obsahuje body týkající se open science. Výstupy projektu je doporučené publikovat v režimu open access, především pak s podporou publikování tzv. zelenou cestou open access, tedy zveřejněním publikace prostřednictvím otevřeného repozitáře. K tomuto účelu můžete využít například Repozitář publikační činnosti UK. Dále budou mít příjemci povinnost spravovat data v souladu s principy FAIR a připravit data management plán. Příjemci by také měli sdílet data, která byla v rámci projektu vytvořena, a to v souladu se známou zásadou “as open as possible, as closed as necessary”, tedy co nejvíce otevřená, ale uzavřená dle potřeby. Pokud byste měli zájem uspořádat pro svou fakultu nebo součást přednášky či webináře k open science podmínkám v SVV či vybraným požadavkům, neváhejte se na nás obrátit! 

 

EOSC Tripartite event: Záznam 

Na začátku června proběhl v Praze EOSC Tripartite Event společně s Czech Open Science Day. Příspěvky se věnovaly podpoře open science na národní a institucionální úrovni, a to zejména z pohledu implementace politik na podporu otevřené vědy. Akce proběhla v angličtině a nyní je k dispozici záznam na Youtube. Nenechte si ujít příspěvek našeho kolegy Milana Janíčka o připravované datové politice na UK (v čase 2:46:34)! 

 


Elektronická konference oa-l

Pokud byste chtěli být ve spojení s open science komunitou na Univerzitě Karlově, přidejte se do elektronické konference oa-l@cuni.cz.