Jana Šmídová

Poštovní zásilky, zpracování knih, studovna

Narodila se v Praze, kde vystudovala nejprve Střední všeobecně vzdělávací školu a poté dvouletou knihovnickou nástavbu s maturitou. Po ukončení nástavby nastoupila do Ústřední zemědělské a lesnické knihovny do oddělení akvizice knih. Zde pracovala 22 let. Dalším zaměstnavatelem byla soukromá firma, specializující se na dovoz zahraničních knih. V této firmě pracovala pět let. V roce 1998 nastoupila do Ústavu vědeckých informací 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole. Nejprve jako knihovnice, poté do oddělení časopisů. V současné době je již v důchodu a v ÚVI pracuje na zkrácený úvazek. Mluví pasivně německy, anglicky a rusky.

Pracujete již jen na poloviční úvazek. Jakou práci přesně zastanete?

V současné době je mou hlavní činností odběr poštovních zásilek z podatelny v budově ředitelství. Starám se také o zásobování tonerů do kopírovacích strojů, případně dalších materiálů dle potřeby. Také zpracovávám knihy, spolupracuji při revizi knih a starám se o obnovování nových titulů k zapůjčení na naší nástěnce.

Jaké poštovní zásilky máte na mysli?

Přivážím nejen běžnou denní poštu, ale také objednané knihy a časopisy. Někdy se stává, že objednaná zásilka je dosti obsáhlá a v tomto případě ji uložím nejprve do skladu a poté postupně odvážím k nám do Ústavu. Budova ředitelství se nachází poměrně daleko, takže je fyzicky náročnější dopravit celou zásilku najednou. Ve skladě se také nacházejí knihy, které se již do našeho pracoviště nevejdou, ale i ty se využívají ke studiu uživatelů knihovny. Pokud si takovouto knihu někdo vyžádá, doručím ji do oddělení výpůjčního protokolu.

Žádanou knihu  zájemce obdrží na počkání?

Většinou ji spíše doručím do druhého dne.

Ve skladě jsou tedy archivovány i velmi staré výtisky?

Ne. Existuje další sklad v archivu nemocnice. Ten se nachází ještě dále, ve třetím podzemním patře budovy a ten navštěvuji asi už jen já. Tam se nachází převážně ročníky časopisů ze začátku minulého století.

Jak takový výtisk dohledáte? Pomáhá Vám někdo?

Do skladu mě pouze vpustí a žádaný výtisk si již dohledám sama. Někdy je to opravdu náročné. Původní knihovnický systém jsme měli nastavený výborně, ale to bylo ve skladě ředitelství. Poté se archiv stěhoval a bohužel jsme nebyli přítomni u jeho uskladnění. V současné době nejsou signatury uspořádány posloupně, takže někdy strávím hledáním dosti času.

Zmínila jste, že také zpracováváte knihy. Jakým způsobem?

Knihy označuji viditelnou signaturou. Skenuji obsah nových knih, který se přiřazuje k záznamu dokumentu. Když jdou knihy do příručky, tak je balím do obalu a opatřuji štítkem. Také se knihy zabezpečují kódem proti krádeži.

Naplňovala Vás Vaše dosavadní práce?

Původně jsem chtěla být učitelkou v mateřské školce, ale bohužel nemám hudební sluch, který je k tomuto povolání potřebný. Pracovala jsem tedy celý život v úplně jiném oboru, ale i přesto mě mé knihovnické zaměstnání vždy bavilo. V současné pokrokové době je i náš ústav otevřen změnám, kdy se upouští od tištěné formy, jsou k dispozici čtečky apod. Člověk se tak může stále něčemu novému učit.

Navštěvujete knihovny?

Půjčuji si knihy zde v odborářské knihovně a chodívala jsem také do městské knihovny. Mám ráda romány pro ženy a životopisy.

Vaše koníčky?

Čtení, zahradničení. Také ráda vařím.

Životní motto?

Žádné asi nemám. Snad jen, že se k ostatním snažím chovat tak, jak bych si přála, aby se lidé chovali ke mě.

 

Jana Šmídová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.