Klára Voldřichová

Akvizice, katalogizace monografií, MVS

Pochází z Plzně, kde vystudovala Masarykovo gymnázium, následně pokračovala ve studiu na VOŠ informačních služeb v Praze, obor služby knihoven, studium zakončila absolutoriem. Rok studovala na FF UK obor Informační studia a knihovnictví. Při studiu pracovala v Galerii hl. m. Prahy, v Museu Alborania ve Španělsku a v Laboratoři výpočetní techniky FF UK, ale dělala i barmanku a pracovala v několika skladech. Mluví plynně anglicky a pasivně německy, španělsky a rusky.

Vaše pracovní zkušenosti před nástupem do ÚVI jsou mírně pestré. Máte ráda změnu?

Změnu jako takovou ráda nemám, ale když je nutná, vždy se snažím o změnu k lepšímu. Ale myslím si, že je důležité vyzkoušet různé věci, aby člověk našel to, co ho opravdu baví, co má rád a čemu rozumí. Ráda si rozšiřuju obzory.

Poměrně delší dobu jste pracovala v Laboratoři výpočetní techniky FF UK.  Co bylo vaším úkolem?

Podpora uživatelů IT, zejména zaměstnanců a doktorandů filozofické fakulty, občas ale i studentů, kteří buď chodili osobně, volali nebo psali emaily. Převážně jsem řešila jejich dotazy týkající se změny hesel, kancelářských aplikací, nastavení Wi-Fi, tisku a kopírování, objednávek techniky, občas ale padaly také záhadné zapeklité dotazy, se kterými jsem se musela obracet na kolegy.

Vaší pracovní náplní zde je akvizice a katalogizace monografií. Jakou konkrétní činnost to obnáší?

Akvizice spočívá v rozšiřování knihovního fondu, takže hlavně nakupuji nové knihy nebo přijímám dary. Následně knihám uděluji všechny náležitosti, jako jsou třeba signatury nebo čárové kódy. Dále je zapisuji do Alephu, knihovního systému UK, který knihy zobrazí v centrálním katalogu, a do přírůstkových seznamů, abychom mohli snadno dohledat, jaké knihy máme.

Objednáváte i knihy ze zahraničí?

Rozhodně. Je důležité mít ve fondu knihy i v jiném než českém jazyce, primárně kvůli zahraničním studentům, ale také proto, že ne všechny důležité cizí tituly byly přeloženy do češtiny. Obzvlášť v medicíně, ale samozřejmě nejen v ní, je důležité mít k dispozici co nejvíce zdrojů informací.

Je stále zájem o tištěnou knihu nebo si myslíte, že se zájem obrací spíše již k elektronické verzi?

Myslím si, že zájem o tištěné knihy nikdy úplně neopadne, protože číst tištěnou a elektronickou knihu není vůbec stejný zážitek. Věřím tomu, že někomu mohou spíš vyhovovat elektronické knihy, ale nemyslím si, že by začaly vyhovovat všem. Otáčení stránek a vůni knihy elektronické čtečky nahradit nemůžou.

Pro koho knihy objednáváte?

Objednávám především pro zaměstnance nemocnice a 2. lékařské fakulty, pro lékaře, celá oddělení a kliniky a profesory. A pak samozřejmě pro naši knihovnu.

Vaše práce vyžaduje zajisté pečlivost a důslednost. Jste taková i v soukromém životě?

Jsem perfekcionista, takže mi věci trvají, protože si na nich dávám záležet. Takže si myslím, že pečlivá bývám a důsledná se snažím být.

Máte nějaké záliby, koníčky?

Mám ráda objevování nových, tajemných míst, pojídání tolika jahod, co se do mě vejde, slunce a moře, zpěv, hudbu, tanec, knihy, umění, záhady a zahrady. A taky pivo.

Klára Voldřichová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.