Alexandra Polášková

 Webmaster, E-learning

 Narodila se v Praze, kde vystudovala gymnázium Na Zatlance a poté Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor pedagogika a dějepis. Při studiu vedla kroužky počítačové technologie a angličtiny.  Po ukončeném studiu nastoupila na fakultu jako odborný pracovník. Spolupracovala zde na evropských a rozvojových projektech, zaměřených na edukační aktivity, e-learningové kurzy a webové prostředí. V roce 2011 nastoupila do Ústavu vědeckých informací 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole jako webmaster a člen týmu elektronické podpory vzdělávání na 2. LF UK v rámci spolupráce lékařských fakult MEFANET. Ovládá pasivně angličtinu a němčinu. 

Vaší hlavní činností je webmaster. Jaká je Vaše pracovní náplň?

 Administruji webové stránky knihovny. Pod tuto činnost spadají i grafické úpravy a celkový design webu. Také samozřejmě doplňuji na web veškeré aktuální informace.

 Doplňujete aktuality ze všech pracovišť ÚVI?

 Ano, ale nejen já. Používáme redakční systém WordPress, do kterého mají přístup i ostatní kolegové. Každé oddělení má svou část webu, kterou si průběžně aktualizuje. V budoucnu chceme realizovat portál s efektivnějším a přehlednějším přístupem k elektronickým zdrojům.

 Jste tvůrcem webových stránek. To je ale úplně jiné zaměření, než které jste původně vystudovala. Jak jste se naučila této profesi?

Již odmala jsem vyrůstala mezi počítači, protože oba moji rodiče byli programátoři. Na vysoké škole jsem navštěvovala několik kurzů, zabývajících se  informačními technologiemi. Velkou podporu mám u svého partnera, který je také programátor. Ale jsem asi převážně samouk.

Baví Vás Vaše práce?

Bezesporu baví. Nejen tvorba webu, ale také elektronická podpora výuky, kde mohu uplatnit i své znalosti pedagogiky.

 Elektronická podpora vzdělávání. Co přesně máte na starosti?

S kolegyní poskytujeme technickou, grafickou a metodologickou podporu elektronickému vzdělávání na 2. LF UK zejména v rámci již zmíněné spolupráce lékařských fakult MEFANET. Staráme se o několik aplikací, které umožňují tvorbu a sdílení výukového obsahu. V rámci sítě MEFANET zodpovídáme za provoz instalace Moodle-MEFANET (moodle.mefanet.cz), která slouží všem lékařským fakultám v ČR i SR pro tvorbu lokálních i meziuniverzitních e-learningových kurzů. V oblasti metodologie nyní pracujeme na tvorbě kritérií jejich kvality. Tato kritéria jsou ve fázi evaluace. Systém kritérií kvality umožní uživatelům vytvářet e-learningové kurzy podle mezinárodních standardů a také umožní tyto kurzy vyhodnocovat podle dotazníku, který je též sestaven na základě mezinárodních standardů hodnocení kvality e-learningových kurzů.

Jste v ÚVI vlastně takovým průkopníkem nové počítačové technologie. Nebo jste již naskočila do jedoucího vlaku?

Průkopníkem rozhodně ne. Do knihovny jsem nastoupila v době, kdy již knihovna držela krok s ostatními moderními knihovnami. Jsem nadšená vedením ÚVI, protože Mgr. Zuzana Dobiášová a Mgr. Kateřina Kieslingová jsou opravdu otevřeny všemu novému, nebojí se kroku do neznáma. To obdivuji.

Čtete knihy v tištěné, či elektronické podobě?

Obojí. Doma mám samozřejmě klasické tištěné knihy, mám ráda jejich vůni a také je ráda nakupuji. Jsem takový sběratel knih. Když jedu ale např. na dovolenou, beru si čtečku. Je lehčí a skladnější.

Jakou čtete literaturu?

Různorodou. V poslední době mne zaujaly knihy od Michaela Chabona.

Vaše zájmy a koníčky?

Četba, hudba, cestování. Ráda jezdím na kole a v zimě na snowboardu.

Životní motto?

101010.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alexandra Polášková