Božena Němcová

Česká spisovatelka, zakladatelka novodobé české prózy Božena Němcová  (4. 2. 1820 – 21. 1. 1862)  trpěla nemocemi již v mládí. S největší pravděpodobností dostala v raném stádiu tuberkulózu a mnohé její potíže byly dány touto nemocí. Během svých tvůrčích let žila v chudobě a mnohdy nezbylo ani na obživu. Boženě Němcové se narodilo čtvrté a také poslední dítě předčasně a od té doby byla těžce gynekologicky nemocná. Častá krvácení byla příčinou zhoršující se chudokrevnosti a zvyšujícího se tělesného vyčerpání. Poté co její manžel Josef Němec přišel o pracovní místo, svalila se starost o děti na její bedra. Její nejstarší syn Hynek podlehl tuberkulóze a spisovatelka se citově hroutí. V roce 1860 se na chvíli její zdravotní stav zlepšil, ale brzy ulehla na lůžko, dostavily se vysoké horečky a v břiše se hromadila tekutina. Z Prahy byl přivolán manžel, který byl silně otřesen zuboženým stavem své choti a povolal lékaře Josefa Podlipského. Účinné látky proti tuberkulóze v té době nebyly známy a tak nemoc vypukla naplno. Dne 21. ledna 1862, po čtyřech dnech v bezvědomí, Božena Němcová zemřela. Doktor Josef Podlipský, uvedl jako příčinu smrti „všeobecnou vodnatelnost“.

Tuberkulóza (souchotiny, úbytě)

Tato nemoc se u lidí vyskytuje již od pravěku. Nejstarší nález Mycobacterium tuberculosis, která tuberkulózu způsobuje, pochází z pozůstatků bizona starého 18000 let. Doposud není známo, zdali bakterie napadla nejprve dobytek a poté se přenesla na lidi, nebo se odpojila od společného předka, který infikoval své okolí. Tuberkulóza byla až do 1. poloviny 20. století velmi obávaným nevyléčitelným onemocněním, které často končilo smrtí.

Mycobacterium tuberculosis neboli Kochův bacil (podle objevitele Roberta Kocha roku 1882) je značně odolný lidskému imunitnímu systému. Nejčastěji vstupuje do těla dýchacími cestami. Šiřitelem bakterie bývají přímo nemocní lidé, kteří ji vykašlávají. Projevy tuberkulózy jsou zprvu velmi nenápadné, únava, noční pocení, dlouhotrvající horečky, ztráty hmotnosti. Jakmile začnou být plíce naší imunitní reakcí poškozovány, dostaví se kašel. Pokud patologický proces nahlodá plicní cévu, která začne do plic krvácet, objeví se známé vykašlávání krve. Ve světě není tuberkulóza rozšířena rovnoměrně, v mnoha asijských a afrických zemí je jí nakaženo až 80 % obyvatel, kdežto ve Spojených státech jen 5–10 %, v České republice bylo loni zaznamenáno 662 případů TBC. Současný výskyt této nemoci v ČR je prakticky jeden z nejnižších v Evropě a na základě tohoto příznivého vývoje nemocnosti splňuje naše republika mezinárodní kritéria pro zrušení plošného očkování proti tuberkulóze. V roce 2010 bylo u nás zrušeno plošné očkování novorozenců vyjma novorozenců rodičů, kteří přišli ze zemí s vysokým výskytem TBC. Dále bylo také zrušeno přeočkování proti TBC v 11 letech věku dítěte a to již v roce 2009.

-id-

 

Čerpáno:

Božena Němcová. Spisovatelé.cz [online]. c2011 [cit. 2012-01-05].
Dostupné z: http://www.spisovatele.cz/bozena-nemcova
Muzeum Boženy Němcové. MUZEUM BOŽENY NĚMCOVÉ. [online]. Česká Skalice, c2006, 16.11.2011 [cit. 2012-01-05].
Dostupné z: http://www.muzeumbn.cz/
Božena Němcová – wikipedia. Wikipedia: otevřená encyklopedie [online]. 2002, 11. 12. 2011 [cit. 2012-01-05].
Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Božena_Němcová
Božena Němcová: Časopis – Avicenna. TRČA, Stanislav. AVICENNA COMPANY, spol. s.r.o. Avicenna Company [online]. 27.10.2004 [cit. 2012-01-05].
Dostupné z: http://www.avicenna.cz/item/bozena-nemcova
MAXDORF. Velký lékařský slovník On-line [online]. c2008 – 2012 [cit. 2012-01-05].
Dostupné z: http://lekarske.slovniky.cz/

Božena Němcová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.