Novinky ze světa open science (červenec 2024)

  Z newsletteru Centra pro podporu open science UK:

Nová podoba repozitáře publikační činnosti 

Repozitář publikační činnosti prošel tento měsíc značnou proměnou, a to nejen vizuálně. Mimo optimalizaci přehlednosti designu došlo k zjednodušení navigace, a tak zrychlení přístupu ke všem sekcím a funkcím repozitáře. Zároveň došlo k navýšení zobrazovaných informací o publikaci s cílem usnadnit vyhodnocování její relevance pro vaše potřeby. Pokud repozitář aktivně využíváte budeme velmi vděční za jakoukoliv zpětnou vazbu. 

Elektronické laboratorní deníky na webu Centra 

Centrum pro podporu open science UK se snaží rozvíjet podporu a reagovat tak na požadavky akademické obce. Jedno ze zajímavých témat, na která lze narazit čím dál častěji jsou elektronické laboratorní deníky (ELN). ELN je softwarový nástroj, který ve své nejzákladnější formě replikuje rozhraní podobné stránce v papírovém laboratorním zápisníku. V ELN můžete elektronicky zadávat protokoly, pozorování, poznámky a další data a metadata. Některé ELN mohou také spravovat inventáře vzorků, činidel a dalších zásob, stejně jako sledovat vybavení a harmonogramy údržby vybavení a mnoho dalšího. Více informací o ELN si nyní můžete přečíst na našich webových stránkách. Používáte při své práci elektronický laboratorní deník, nebo víte o někom, kdo ho používá? Neváhejte se nám ozvat na researchdata@cuni.cz

Podpis Barcelonské deklarace o otevřených informacích o výzkumu

Univerzita Karlova se stala v dubnu jedním z prvních signatářů Barcelonské deklarace o otevřených informacích o výzkumu. Po boku dalších institucí se tak zavazuje ke zpřístupňování informací o výzkumu, který na univerzitě probíhá, a také k podpoře služeb a systémů a udržitelnosti infrastruktury, která s otevřenými informacemi o výzkumu pracuje. Otevřené informace o výzkumu mohou být následně použity například k sestavování transparentních žebříčků vysokých škol, které nejsou závislé na komerčních subjektech. 

Rozšířené možnosti OA publikování díky ORE 

Platforma Open Research Europe (ORE) spravovaná Evropskou komisí oznámila, že rozšiřuje seznam projektů, v rámci kterých mohou výzkumníci publikovat svoje články v Open Access verzi bez nutnosti platit APC poplatek. V současné chvíli tak mohou tuto službu využívat autoři z více jak čtyřiceti projektů, jejichž seznam je k dispozici zde

ORE poskytuje autorům služby prepublikačních editorů, open peer review, okamžité přidělení DOI a zprostředkování indexace do Google Scholar. Poté, co článek projde recenzním řízením, bude zaindexován v databázích jako je PubMed, OpenAlex či Scopus a následně uložen v repozitáři Zenodo. ORE pak do budoucna plánuje spolupráci s institucionálními a národními repozitáři a možnosti postupného zveřejňování článků ve více repozitářích. 

EU AI Act 

Během května letošního roku rada EU schválila návrh aktu o umělé inteligenci (EU AI Act), který bude vůbec prvním evropským nařízením na poli umělé inteligence (AI). Cílem aktu je vytvořit právní rámec uvádění systémů AI na trh, a to podle jejich rizikovosti. Právní úprava například zavádí zakázané praktiky v oblasti AI nebo se věnuje regulaci rizikových systémů a obecných modelů AI. Systémy AI, které byly vyvinuty pouze pro účely vědeckého výzkumu jsou z působnosti aktu vyloučeny, což se týká i výzkumu a vývoje systémů před jejich uvedením na trh. Nařízení má dělenou účinnost, přičemž účinnost první části týkající se zakázaných praktik v oblasti AI nastane 6 měsíců od přijetí aktu v platnost.  

V této souvislosti byly také v březnu 2024 Evropskou komisí vydány Pokyny pro zodpovědné užití generativní AI ve výzkumu, které se zabývají otázkami odpovědnosti, transparentnosti a ochrany osobních údajů či autorských práv při užití generativní AI v rámci vědecké činnosti. 

Tým Centra pro podporu open science 

Novinky ze světa open science (červenec 2024)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.