Zlomenina krčku

vavraOtakar Vávra (28. 2. 1911 – 15. 9. 2011)
český filmový režisér, scénárista a pedagog

Narodil se v Hradci Králové. V roce 1928 odmaturoval na reálce v Brně a začal studovat architekturu v Brně a v Praze. V té době již psal své první filmové kritiky.  Brzy však studia zanechal a začal se věnovat filmu, který jej spolu s divadlem zajímal již od dětství. Na začátku 30. letech psal Vávra z existenčních důvodů scénáře a náměty. Jeho hlavním cílem však byla filmová režie, ke které se dostal v roce 1936 ve spolupráci s Hugo Haasem. Již v počáteční tvorbě se objevuje Vávrova snaha o plnohodnotné a umělecké dílo. Nejčastěji adaptoval díla našich velkých literátů a do rolí obsazoval kvalitní a dobré herce. V roce 1946 založil a vedl katedru režie na pražské FAMU, kde také přednášel. Vychoval řadu režisérů (Miloš Forman, Věra Chytilová, Jiří Menzel ad.). Otakar Vávra byl od mládí levicově smýšlející. Byl protěžován komunistickým režimem, stal se uměleckým šéfem tvůrčí skupiny Filmového studia Barrandov. Díky tomu, že točil za všech režimů 20. století, byl jedním z nejkontroverznějších režisérů české kinematografie. Během svého dlouhého života byl nejen oslavován a uctíván, ale také zatracován a urážen pro svoji výsadu tvořit vždy a ve všech režimech. V osobním životě hrál rád golf a netajil se ani láskou k ženám. Přesto byl ženatý jen dvakrát. Z prvního manželství měl syna Jiřího. Svou druhou ženu, dvacetiletou režisérku Jitku Němcovou, potkal ve svých šedesáti letech. Nikdo jejich vztahu neprorokoval dlouhého trvání, a přesto mu byla Němcová na blízku až do jeho posledních chvil. Krátce před svou smrtí byl hospitalizován se zlomeninou krčku a byl úspěšně operován pod narkózou. Vávra se dožil sta let, během kterých napsal osmdesát scénářů a zrežíroval padesát filmů. Za svou tvorbu získal Otakar Vávra řadu ocenění. Např. Filmovou cenu (1937) za FILOSOFSKOU HISTORII, Cenu země České (1948) za PŘEDTUCHU a KRAKATIT, v roce 2001 Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu, na karlovarském MFF Cenu za mimořádný přínos světovému filmu atd. Mezi jeho nejznámější filmy patří např. KRAKATIT, ROMANCE PRO KŘÍDLOVKU, KLADIVO NA ČARODĚJNICE.

Zlomenina krčku

Zlomenina krčku stehenní kosti je těžký úraz, který postihuje v drtivé většině starší osoby, u kterých dochází k prořídnutí kostní hmoty a tím ke zvýšené lámavosti kosti. Toto těžké zranění mělo dříve často smrtelné následky. Díky rozvoji vědy a techniky jsou dnes k dispozici takové prostředky, které výrazně zkracují dobu léčení a mohou kladně ovlivnit průběh komplikací. Záleží ovšem na stavu pacienta. Staří lidé trpí různými nemocemi, jejich tělesné orgány jsou již opotřebovány věkem a jejich celková výkonnost je výrazně snížena. Při zlomenině krčku je u pacientů nejdůležitější návrat k aktivnímu pohybu a zkrácení doby upoutání na lůžku. Hrozí proleženiny, záněty žil, vznik zápalu plic s ohrožením činnosti srdce.Součástí rehabilitace starého člověka je nejen vlastní fyzické cvičení, ale také návrat do aktivního života pomocí psychologických geriatrických programů, kterých existuje celá řada. Osteoporóza bývá nejčastější příčinou zlomeniny krčku. Tato metabolická kostní choroba se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Objevuje se hlavně u senilních lidí nad 70 let, ale také u lidí s nedostatkem pohybu, při podvýživě či menopauze.

-id-

Zdroje:
Otakar Vávra. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 11. 1. 2014 [cit. 2014-01-21]. Dostupné z:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Otakar_V%C3%A1vra
Otakar Vávra. POMO MEDIA GROUP. Česko-Slovenská filmová databáze [online]. [Praha], © 2001-2014 [cit. 2014-02-18]. Dostupné z: http://www.csfd.cz/tvurce/3319-otakar-vavra/

Osteoporóza. Velký lékařský slovník on-line [online]. Praha: Maxdorf, © 2008 – [cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://lekarske.slovniky.cz/pojem/osteoporoza

Zlomenina krčku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.