John Ronald Reuel Tolkien

hobitJohn Ronald Reuel Tolkien (3. 1. 1892 – 2. 9. 1973) anglický spisovatel, filolog, univerzitní profesor  se narodil v Bloemfonteinu, městě, které je dnes provincií Svobodného státu Jihoafrické republiky. Tam se také narodil Tolkienův bratr Hilary Arthur, který byl jeho jediným sourozencem. V roce 1895 odcestovali oba bratři spolu s matkou do Anglie, otec zůstal v Africe, ale brzy onemocněl revmatickou horečkou a zemřel na krvácení do mozku. Mabel Tolkienová se usadila se svými syny ve vesnici Sarehole, blízko Birminghamu, kde žili její rodiče. Poskytla svým chlapcům vzdělání a John Ronald uměl již ve čtyřech letech číst, brzy nato psát, také se naučil základům latiny. Když bylo Tolkienovi 12 let, zemřela matka na cukrovku. Před svou smrtí svěřila své syny do rukou knězi Francisi Xavierovi Morganovi, který jim poskytl katolickou výchovu. V 16 ti letech se Tolkien zamiloval do Edith Brattové, se kterou se v roce 1915 oženil a která také zůstala jeho jedinou láskou po zbytek života. V roce 1916 dosáhl akademického titulu po studiu anglistiky na Oxfordské univerzitě. V té době zuřila první světová válka a Tolkien byl povolán do armády jako podporučík Lancashirských střelců. V bitvě u Sommy se nakazil zákopovou horečkou, byl repatriován a skoro rok strávil v nemocnici. Během zotavování začal pracovat na sérii pohádkových příběhů, založených na mytologii a folklóru. Po válce se stal Tolkien profesorem na Mentorově koleji v Oxfordu. Nejprve vyučoval anglosaštinu a poté anglický jazyk a literaturu. Toto povolání vykonával až do roku 1959, kdy odešel do penze. V té době se již stával slavným spisovatelem, proto se také odstěhoval z Bournemouthu na jižním pobřeží Anglie, aby se mohl v klidu věnovat psaní. Byl milujícím otcem čtyř dětí, pro které napsal několik pohádkových příběhů s ilustracemi, např. Dobrodružství psíka Rovera, Lepič plakátů ad. Mezi nejslavnější díla ale patří Hobit a Pán prstenů. V březnu 1972 obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria a Oxfordskou univerzitou mu byl udělen čestný doktorát z literatury. John Ronald Reuel Tolkien zemřel ve věku 81 let, dva roky po smrti své ženy Edith. Pohřbeni byli spolu na hřbitově Wolcercote v Oxfordu a pod jejich jména byla vytesána i jména Berena a Lúthien. Jména fiktivních postav z  legendárního milostného příběhu Tolkienovo knihy Silmarillion

Zákopová horečka

Infekční horečnaté onemocnění, způsobené bakterií Bartonella quintana, kdy rezervoárem je člověk a přenašečem převážně veš šatní. Velký vliv na šíření nemoci měly špatné hygienické podmínky. Zákopová horečka se vyskytovala hlavně v 1. světové válce, kdy se touto chorobou nakazilo kolem milionu lidí. Inkubační délka choroby je cca 2–4 týdny. Klinický průběh je charakterizován akutně vzniklou horečkou, bolestmi hlavy, zad, nohou, prchavým exantémem. Nemoc probíhá v několika vlnách trvajících zhruba 5 dnů, někdy i déle. Původce přežívá v krvi delší dobu, což má epidemiologický význam. I když je prognóza dobrá, byly popsány podobně jako u skvrnitého tyfu, relapsy po mnoha letech. V dnešní době se onemocnění způsobené bakterií B. quintana stále vyskytuje v některých oblastech světa včetně východní Evropy. V Západní Evropě se vyskytuje např. u pacientů ze slabších sociálních skupin, převážně u bezdomovců. Léčba je podobná jako u ricketsióz chloramfenikol, tetracykliny. Jiné názvy jsou volyňská horečka a pětidenní horečka.

Zdroje:
www.wikipedie.org, www.spisovatele.cz, www.lekarskyslovnik.cz
John Ronald Reuel Tolkien In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 19. 7 2013 [cit. 2013-08-11].

Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Tolkien
John Ronald Reuel Tolkien. Osobnosti.cz [online]. [Praha]: Tiscali Media, © 1996–2013, [cit. 2013-08-11]. ISSN 1801-5131.
Dostupné z: http://www.spisovatele.cz/john-ronald-reuel-tolkien
Zákopová horečka. In: Velký lékařský slovník on-line [online]. Praha: Maxdorf, © 2008 – [cit. 2013-08-10].

Dostupné z:  http://lekarske.slovniky.cz/pojem/zakopova-horecka

 -id-

 

 

 

John Ronald Reuel Tolkien

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.