Křivice (rachitida)

Karel May (25. 2. 1842 – 30. 3. 1912)
německý spisovatel
mayNarodil se do tkalcovské rodiny v německém Ernstthalu v Krušných horách. Rodiče byli velmi chudí a všechen svůj čas trávili obstaráváním obživy pro svých pět dětí, které vychovávala jejich babička. Karel May po narození trpěl zrakovou poruchou a křivicí. V roce 1846 se lékařům podařilo vrátit malému Karlovi zrak a o dva roky později začal chodit do národní školy, kde se brzy stal velmi nadaným žákem. Otec se rozhodl ze svého syna vychovat vzdělaného muže, proto jej často nutil k mnohahodinovému učení, opisování encyklopedií a starých modlitebních knížek. May se učil latinsky, anglicky, francouzsky, hře na klavír, housle a varhany. V roce 1861, kdy vystudoval učitelský seminář ve Waldenburgu, nastoupil jako pomocný učitel v Glauchau. Poté přešel do tovární školy v Altchemnitz, kde jeho učitelská kariéra končí. Byl zatčen za údajnou krádež hodinek svého spolubydlícího a potrestán šesti týdny vězení v Chemnitzu. Po propuštění z vězení se ocitl bez práce a finančních prostředků na pokraji nervového zhroucení. Dopustil se několika přestupků, za které byl uvězněn ve Cvikově. V roce 1868 byl pro dobré chování propuštěn a vrací se do rodného Ernstthalu, kde se dozvídá o babiččině smrti. Karel May se opět duševně zhroutil a začala se u něho projevovat, v té době neznámá, disociativní porucha osobnosti. V roce 1870 byl May zadržen policií za sérii drobných podvodů, jako např. zabavování „falešných peněz“ v policejním převleku, krádeží biliárových koulí apod. Byl odsouzen a čtyři roky strávil ve vězení ve Walheimu. Zde začíná psát své první povídky a zasílat je pod pseudonymy do různých časopisů. Jeho talentu si všiml nakladatel Heinrich Gotthold Münchmeyer, jehož nabídku na práci redaktora Karel May neodmítl. O pět let později se spisovatel poprvé oženil s velice atraktivní ženou Emmou Linou Pollmerovou. V té době May nepřetržitě píše povídky pro nově vzniklý časopis Der Gute Kamerad. Jeho romány se dočkají  knižní podoby a spisovatelova obliba u čtenářů roste. Pořádal přednášky, na kterých tvrdil, že všechna dobrodružství sám prožil, nechával se fotografovat v kostýmech svých hrdinů, dokonce si pořídil i slavnou henryovku, medvědobijku a Vinnetouovu stříbrnou ručnici. Čtenáři mu věřili každé slovo a May si na jejich dotazy vymýšlel neskutečné historky, kterým možná věřil i on sám. Navštívil také Orient, nakladatelům posílal pohlednice, aby potvrdil, že pobývá v zemích, o kterých píše. V roce 1903 se rozvedl a oženil se s Klárou Plöhnovou. Štěstí mu narušil až Rudolf Lebius, zkrachovalý žurnalista, kterému May nepůjčil peníze. Začal spisovatele pomlouvat, psát urážlivé články a osvětlovat jeho trestnou minulost. Proto poté May strávil téměř celý zbytek života u soudů. V roce 1910 sepsal svou autobiografii Můj život a mé cíle a v prosinci 1911 soudní spory vyhrál. Z vítězství se neradoval dlouho, zemřel následující rok na srdeční mrtvici z prodělaného zápalu plic. Mezi nejznámější díla patří např. Černý mustang, Vinnetou, Poklad ve Stříbrném jezeře ad.
Křivice (rachitida)
Toto onemocnění se vyskytuje u dětí s nedostatkem vitaminu D. Bývá způsobeno nedostatečnou výživou, chudou na tento vitamin, ale také nedostatkem slunečního záření, díky němuž dokáže tělo vytvořit z některých látek vitamin D. Tento vitamin je důležitý pro dostatečné vstřebávání vápníku ze střeva a pro jeho ukládání do kostí. Tato choroba způsobuje těžké nevratné deformity kostry. Dochází k poruše tvorby kostí, kosti měknou a v těle převažuje chrupavčitá hmota. Zatímco ve zdravé kostní tkáni je chrupavčité složky asi 30%, v rachitické kosti až 70%. Ubývá značně fosforečných solí, kdežto obsah vápenatých solí se celkem nemění. Kostní změny mají za následek, že dochází k poruchám ve tvaru kostí. U kojence měknou kosti lebeční, zvláště týlní. Zuby rostou nepravidelně a jsou na kousacích plochách zoubkované, tvrdé patro je vysoko klenuté. Na žebrech je přechod části chrupavčité v kostní značně ztluštělý a tvoří tzv. rachitický růženec. I na ostatních kostech jsou hranice chrupavky a kosti zduřelé, kosti dolních končetin se ohýbají, dítě přestává chodit. Také obratle se hroutí a tím vznikají různé zkřiveniny páteře. Léčba spočívá v podávání velkých dávek vitaminu D ve formě rybího tuku nebo různých léčebných přípravků vitaminu D a ve vystavování těla ultrafialovým slunečním paprskům nebo umělým (horské slunce).

                                                                                                                                             -id-

Zdroje:
Karel May. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 13. 3. 2014 [cit. 2014-03-15]. Dostupné z:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_May
Rachitida. Velký lékařský slovník on-line [online]. Praha: Maxdorf, © 2008 – [cit. 2014-03-16]. Dostupné z: http://lekarske.slovniky.cz/pojem/rachitida

 

Křivice (rachitida)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.