Monika Froňková

Pracovnice ve výpůjčním protokolu

Narodila se v Bratislavě, kde po základní škole vystudovala Střední hotelovou školu. V roce 1989 nastoupila na rok jako účetní. V 90. letech se provdala do Prahy a poté nastoupila jako referentka do pečovatelského ústavu. Po ukončení pracovního poměru v roce 1994 se začala věnovat podnikatelské obchodní činnosti. V roce 1997 přestala podnikat a nastoupila v Ústavu vědeckých informací 2. lékařské fakulty a fakultní nemocnice v Motole. Mluví rusky, slovensky a pasivně anglicky.

 

 

1. V ÚVI pracujete 14 let. Po celou dobu na pozici pracovnice ve výpůjčním protokolu?

 Ne. Začínala jsem nejprve v oddělení výstřižkové služby. Ve výpůjčním protokolu jsem občas vypomáhala. Poté jsem chvíli pracovala pro obě oddělení a v současné době již pracuji pouze ve výpůjčním protokolu.

 2. Co obnášela práce ve výstřižkové službě?

V denním tisku jsem vyhledávala zajímavé články, týkající se knihoven, školství a zdravotnictví. Vystříhávala a lepila je do pravidelného týdeníku.

 3.  A současná práce ve výpůjčním protokolu?

 Půjčuji učebnice, skripta, studentům a lékařům. Pokud v dané chvíli není kniha u nás dostupná, pomáhám v katalogu vyhledat dostupnost v jiných knihovnách. Také půjčuji předem objednané knihy, jedná se především o grantovou literaturu. S tím je také spojená budoucí kontrola navrácení. Pravidelně kontroluji výpůjčky a rezervace, rozesílám upomínky a prodlužuji výpůjčky. Také zde máme sklad disertačních prací, které studentům půjčuji, ale pouze do studovny, nesmějí opustit budovu.

4. Děláte svoji práci ráda?

 Ano. Řekla bych, že jsem spokojená.

 5.  Změnila byste něco v systému výpůjčního protokolu?

 Myslím, že současný knihovnický systém je dostatečně fungující. Jediný problém bych viděla v délce výpůjčky v době státnic. Studenti si mohou zapůjčit literaturu pouze na dva týdny. Samozřejmě si mohou lhůtu prodloužit, ale to pouze v případě, pokud není již rezervovaná někým jiným. Snažíme se celou situaci řešit, proto část knih ke státnicím nyní půjčujeme na 1 měsíc. Je obtížné mít dostatek literatury pro všechny studenty, také proto, že státnicová literatura je často vyučujícími doporučována i v dalších předmětech v nižších ročnících.

 6. A co se stane, pokud ji student nevrátí v daném termínu?

 Každý pracovní den účtujeme 4 Kč. Pokud student knihu opravdu potřebuje, ponechá si ji i navzdory tomu, že bude platit pokutu.

 7. Jak vnímáte nástup e-knih, který začíná být u mnohých velice populární?

 Jsem asi staromódní, ale já dávám stále přednost čtení tištěných knih. Bolí mě z počítače oči a nedovedu si představit, že bych jezdila v tramvaji se čtečkou na klíně.

 8. Navštěvujete osobně knihovny?

 Navštěvuji městskou knihovnu, oddělení beletrie

 9. Myslíte si, že všichni návštěvníci knihoven jsou stejní? Co takoví studenti medicíny?

 To je individuální. Myslím, že celkově se studenti k vypůjčeným knihám chovají s menším respektem. Často je pro své účely podtrhávají, značí a tak jsou knihy znehodnoceny.

 10. Jsou viníci potrestáni?

 Dříve jsme se snažili trestat pokutou, ale je to velmi těžké. U nových knih se to pozná, ale u starších už nezjistíte, kdo podtrhal, či vytrhal stránky. Když ale student přinese knihu politou, či rozpadlou, žádáme náhradu.

 11. Vaše zájmy a koníčky?

 Ráda čtu, cestuji. V zimě lyžuji a v létě plavu.

 12. Životní motto?

 Snažím se ke druhým lidem chovat tak, jak bych si přála, aby se chovali oni ke mně.

 -ik-

Monika Froňková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.